text
Výzva Akčního výboru pražských studentů a předsednictva Svazu vysokoškolského studentstva Čech a Moravy (Zdroj: ABS)
Lidé čekali téměř osm hodin, aby se mohli poklonit památce Jana Palacha, 24. leden 1969 (Foto: Miroslav Hucek)
Propustka na smuteční obřad v Karolinu a pohřeb na Olšanských hřbitovech (Zdroj: ABS)
Ve spisu Státní bezpečnosti se zachovaly unikátní barevné fotografie z pohřbu Jana Palacha, 25. leden 1969 (Zdroj: ABS)
Nádvořím Karolina prošly desetitisíce lidí, 25. leden 1969 (Zdroj: ABS)
Ministr školství Vilibald Bezdíček při smutečním projevu, 25. leden 1969 (Zdroj: ABS)
Pohřební vůz na Staroměstském náměstí, 25. leden 1969 (Zdroj: ABS)
Pohřební průvod na Staroměstském náměstí, 25. leden 1969 (Foto: Miloš Schmiedberger)
Pohled do Pařížské ulice, 25. leden 1969 (Foto: Miloš Schmiedberger)
Na snímku uprostřed Libuše Palachová, vlevo Jiří Palach, vedle něj jeho manželka Ilona, 25. leden 1969 (Zdroj: ABS)
U Rudolfina čekali lidé na pohřební vůz s rakví Jana Palacha, 25. leden 1969 
(Foto: Miloň Novotný)
Farář Jakub S. Trojan u hrobu Jana Palacha (Zdroj: ABS)

Pohřeb

„V tomto cynickém století, v němž nás často děsí druzí, a my opět děsíme je, a v němž se mnohdy lekáme, jak jsme všichni vnitřně malí, on nás přivedl k tomu, abychom se ptali otázkou, která z nás může učinit velké lidi: Co jsem udělal já pro druhé, jaké je mé srdce, za čím jdu, čemu sloužím, co je pro mne nejvyšší životní hodnotou?“

Projev faráře Jakuba S. Trojana nad hrobem Jana Palacha, 25. leden 1969

Pohřeb Jana Palacha byl naplánován na neděli 25. ledna 1969. Jeho pořadatelem byl Svaz vysokoškolského studentstva Čech a Moravy. Souhlas získal i díky klidnému průběhu pietního průvodu z Václavského náměstí k hlavní budově Filozofické fakulty, který studentský svaz zorganizoval 20. ledna 1969 a jehož se zúčastnilo několik desítek tisíc osob. Svého kolegu chtěli představitelé SVS pohřbít na Slavíně, ovšem k tomu již souhlas oficiálních orgánů nezískali. Jako místo posledního odpočinku Jana Palacha byly proto vybrány Olšanské hřbitovy.

Rakev s Palachovými pozůstatky byla již od pátku 24. ledna 1969 vystavena v Karolinu, kam se přišly se zemřelým studentem rozloučit desetitisíce lidí. Ve stejný den se večer ve Všetatech uskutečnil smuteční průvod, kterého se zúčastnila většina místních obyvatel. Dopoledne 25. ledna 1969 tryzna pokračovala, krátce po poledni pak začal na nádvoří Karolina smuteční obřad.

>>>

S projevy, v nichž byla zdůrazněna mravní síla Palachova činu a nadčasovost jeho oběti, vystoupili rektor Univerzity Karlovy Oldřich Starý, děkan Filozofické fakulty Jaroslav Kladiva, studenti Zdeněk Touš a Michael Dymáček. Promluvil také ministr školství Vilibald Bezdíček, který byl spolu s ministrem sportu Emanuelem Bosákem jediným zástupcem české vlády na pohřbu. Pro veřejnost však byli oba prakticky neznámí, neboť do svých funkcí nastoupili teprve 8. ledna 1969. Ze skutečně důležitých státních a stranických představitelů se pohřbu nezúčastnil nikdo.

Po obřadu byla rakev přenesena do pohřebního vozu, za nímž se seřadil průvod, který prošel přes Ovocný trh, Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí a zastavil se před budovou Filozofické fakulty na náměstí, které bylo již 20. ledna 1969 na počest Jana Palacha spontánně přejmenováno. Poslední rozloučení na Olšanských hřbitovech se uskutečnilo již pouze za účasti rodiny, pozvaných hostů a novinářů. Nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan, který zdůraznil význam oběti Jana Palacha.

>>>